2018 Dijital Trendler

3 Dk Okuma Süresi
2018 Dijital Trendler
Furkan Reis  27 Aralık 2017

Artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik, yapay zeka, Bitcoin… 2017’de bu anahtar kelimeler gündemlerimizde kendilerine sıkça yer buldu ve uzun süre de bulmaya devam edecek görünüyor.

Peki, 2018’de bizi neler bekliyor? Gündeme hangi dijital trendler yön verecek?

Yapay Zeka

Dijitalin devleri her geçen gün kendilerini yapay zeka konusunda güçlendiriyorlar. Verileri toplamakla kalmayıp, bu devasa büyüklükteki verileri işleyip kullanıcı davranışları konusunda tahminler sunan başta Facebook gibi yazılımların 2018’de de yükselişi devam edecek.

Artırılmış Gerçeklik

Artırılmış gerçeklik bir süredir hayatımızda. İKEA, Nike, Netflix gibi markaların adından oldukça söz ettiren kampanyalarıyla da yeni bir pazarlama trendi olarak benimsenmiş görünüyor. 2018 yılında da birçok dünya devinin artırılmış gerçeklik kampanyalarına tanık olmaya devam edeceğiz gibi görünüyor.

Kısa Süreli İçerikler

Ephemeral içeriklerin önlenemez yükselişi 2017’de pik yaptı diyebiliriz. Hemen her mecrada yer alan kısa süreli içeriklerin kullanımı, her geçen gün artmakta ve daha çok insan tarafından benimsenmeye devam etmekte. Artırılmış gerçeklik filtreleriyle, stickerlarla, anketlerle beslenen kısa süreli içerikler, markalar için önemli bir reklam platformu haline de geldi. 2018 yılında yeni güncellemelerle kullanıcıların yine en çok kullandığı içerik türü olmayı sürdüreceğine inanıyorum.

Dijital Para Birimleri

Bitcoin, almayan herkesin 2017’yi pişman kapattığı dijital para birimi olarak belleklere kazındı. Bitcoin alamayanların altcoinlere yöneldiği, alanların kazançlarını katladığı Bitcoin bence 2018’de de adından sıkça söz ettirecek.

Influencer  Marketing

Twitter ve YouTube’la başlayan, Instagram’la altın günlerini yaşayan influencer marketing son birkaç senede olduğu gibi 2017’de de en çok yararlanılan dijital pazarlama metotlarından biriydi. Peki, 2018 influencer marketing açısından nasıl bir yıl olacak dersek,  oyuna günden güne eklenen oyuncular ile piyasa oldukça hareketlenmiş durumda. Çok sevilen isimler yerlerini yeni isimlere bırakırken 2018 yılında influencer marketing düşüşe de geçebilir, yeni isimlerle kendini yenileyebilir de. Bekleyip göreceğiz.

Video İçerikler

Video içerikler yalnızca 2017 değil, son birkaç senenin en önemli dijital gündem konularından. Live streaming videoların tüm mecralarla entegre hale gelmesiyle de 2018 yılında da video içeriklerden bahsetmeye devam edeceğimize inanıyorum.

UI/UX Tasarım

2017'de uygulanan UI/UX süreçlerinde ek olarak, 2018 yılında konsept tasarımlarında yaygınlaşacağını düşünüyorum. Bunun ilk sebeplerinden biri markalardaki tasarım süreçlerinin artık CEO'ların onayından geçmesi. Oluşturulan gri tonlarındaki wireframe'lerin renk kazanması talebine karşılık konsept tasarımlar öne çıkıyor. Red and Grey de bu ve benzer yeni trendleri takip ederek DesignRush'ta "En İyi Tasarım Ajansları" listesinde yer aldı.

MERHABA DE!