Dijital Kampanya Bütçenizi Doğru Yönetmenin Yolları

3 Dk Okuma Süresi
Dijital Kampanya Bütçenizi Doğru Yönetmenin Yolları
Furkan Reis  20 Nisan 2017

Dijitalde var olmayan markaların başarı elde etmeleri günümüzde pek olası değil. Dijitalin geleneksele üstün geldiği yönler arasında düşük maliyet hep başı çekmektedir. Ancak maliyet optimizasyonu doğru yapılmadığında dijitalde başarıyı yakalamak pek de kolay olmayacaktır. Peki, en düşük maliyetle dijitalde başarıya ulaşmak için dikkat etmeniz gereken faktörler nelerdir?

Dijital iletişim stratejinizi kurgularken paranızı yanlış fikirlerle, yanlış mecralarda ve yanlış hedef kitleyle buluşturmak size hiçbir marjinal fayda sağlamayacaktır. Öncelikle markanız için doğru mecraları belirlemekle işe başlamalısınız. Her dijital platformda yer almak markanız ve ulaşmak istediğiniz hedef kitle göz önüne alındığında çok da doğru olmayabilir.

Uygun mecralar belirlendikten sonra pazarlama hedefinizi gerçekleştirmek için dikkat etmeniz gereken şey içeriklerinizin kalitesi olacaktır. Markanızı ve söylemlerinizi en iyi şekilde yansıtacak ve hedef kitleyi yakalayacak kreatifler başarının %50’sini oluşturmaktadır.

Yaratıcı fikirden ortaya çıkacak doğru kreatif sizi rakiplerinizin 1-0 önüne geçirecektir. Doğru kampanya fikri oluşturulduktan sonra ise doğru hedef kitleyle buluşturmak gerekmektedir. Hitap etmek istediğiniz kitleye ulaştıramadığınız bir içerik pek de anlam ifade etmeyecektir. Dolayısıyla, size geri dönüşü de beklediğiniz gibi olmayacaktır. Özellikle sosyal medya reklamlarınız için, doğru hedef kitleyi yakalayabilmek adına deneme yanılmalar yapmanız ve anlık takiplerle gerekli optimizasyonları gerçekleştirmeniz sizi büyük zararlar elde etmekten koruyacaktır.

Kampanyalarınızı doğru zamanlamayla hayata geçirmeye de özen göstermelisiniz. Gündemi takip ederek uygun zamanı belirlemek kampanyalarınızın organik olarak yayılım elde etmesine yarayacağı için maliyetlerinizi oldukça düşürecektir. Real time içerikler bu anlamda markalar için oldukça kurtarıcı olabilmektedir.  Planlama yaparken özel günleri göz önünde bulundurmak bu konuda size büyük fayda sağlayacaktır.

Çeşitli iş birlikleri yapmak da dijital iletişimin vazgeçilmezleri arasındadır. Influencer’larla yapacağınız iş birlikleri ya da etkinlik sponsorlukları gibi hamleler hedef kitlenize reklamlara göre çok daha düşük maliyetlerle ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Özetleyecek olursak tüm bu hususlara dikkat etmeniz ve rakiplerinizi doğru analiz etmeniz dijital kampanya maliyetlerinizi düşürmenize yardımcı olacak ve markanızı dijitalde büyütmenizi sağlayacaktır. Bunun getirisi de yalnızca marka bilinirliği olmayacak satışlarınıza da etkisi gözlemlenecektir.

MERHABA DE!