Gelecek Blockchain'de

3 Dk Okuma Süresi
Gelecek Blockchain'de
Furkan Reis  02 Şubat 2018

Blockchain teknolojisi devrimsel bir nitelik taşıyor diyebiliriz. Bunu pek çok açıdan ele alıp tartışmamız mümkün. Dijital dünyayla iç içe olmayanların bile dilinde bitcoin gibi, blockchain temelli bir para birimi varsa teknolojinin sokakla kavuşma ihtimali bana çok da uzak görünmüyor.

Blockchain teknolojisini ele alırken yalnızca kripto paralar üzerinden değerlendirmememiz gerekiyor. Blockchain’i var olan pek çok sistemi değiştirecek, yerini alacak bir sistem olarak düşünebiliriz. Kayıt tutularak yapılan her bir işlemin yerini alabilecek bir teknoloji diyerek kısaca özetleyebiliriz. Bu şekilde düşündüğümüzde de finanstan sağlık sektörüne kadar çok geniş bir yelpazede kullanım alanı mevcut.

Var olan sistemlerden farklı olarak blockchain’in şeffaf olduğunu söyleyebiliriz. Gerçekleştirilen işlemler herkes tarafından izlenebilir özellikte. Merkezi bir sisteme mutlak güven yerine bir networkte yer alan herkese belli bir miktar güvenme prensibiyle ilerlediğinizi ve yapılan her işlemi takip edebildiğinizi düşündüğünüzde, güvenli olarak düşünülmesi çok da garip gelmeyecektir. 

Blockchain’in zaman içinde kendine farklı zeminlerde ve farklı sektörlerde yer bulması çok olası görünüyor. Gelecekte herhangi bir lojistik işlemini blockchain sayesinde kolayca takip edebilir ve gerçekleştirebilir hale gelebileceğiz. Kullanım alanları arttıkça başka alanlar için de ilham oluşturacak ve artan bir ivmeyle kendine yer edinecek. Emlak sektörü, finans ve bankacılık, sağlık sektörü, ulaşım, sanat… Aklımıza gelebilecek her alan için bundan söz edebiliriz.

Blockchain’i bitcoin’e veya kripto paralara indirgememek gerektiğinden bahsetmiştim; ancak bitcoin blockchain teknolojisinin işleyişi konusunda bizlere fikir veren güzel bir örnek oldu. Kripto paralar çekinceyle yaklaşılan kavramken, finans devlerinin kayıtsız kalamadığını ve kripto paralarla ilgili adımlar attığını gözlemliyoruz. Bitcoin ya da kripto paraların akıbeti ne olacak bilinmez, yatırım için en uygun araç olup olmadıkları da tartışılır. Ancak önemli bir gözlem fırsatı olarak değerlendirirsek; elektronik ödeme sistemlerinden yola çıkarak blockchain’in gelecekte hayatımızın her alanında kendine yer bulacağını söylemek mümkün.

MERHABA DE!