Güvenli İnternet Mümkün mü?

3 Dk Okuma Süresi
Güvenli İnternet Mümkün mü?
Furkan Reis  30 Mart 2017

Veri güvenliği son günlerin en önemli konularından biri. Cambridge Analytica gibi skandallar da dijital dünyada veri güvenliğine dair şüpheleri artırmakta. Ancak interneti kendiniz için daha güvenli bir hale getirmek için yapabilecekleriniz var.

Hesaplarınız için çift aşamalı kimlik doğrulama kullanmakla başlayabilirsiniz. E-mail adresleriniz, sosyal medya veya internet bankacılığı hesaplarınız için bu önlemi almak sizi çok daha büyük sorunlardan koruyacaktır.  Farklı hesaplarınız için farklı şifreler kullanmanız da akıllıca olacaktır. Şifrelerinizi rutin aralıklarla değiştirmeniz hesaplarınızı daha güvenli kılmanız için uygulamanız gereken bir önlemdir.

İnternetten alış veriş yaptığınız sitelerin güvenliğini mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Online alışveriş oranı oldukça yüksek olan bir dönemde güvenli ödeme sistemine sahip siteleri tercih etmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Güvenlik konusunda çok dikkatli olunması gereken bir alan da internet bankacılığı ya da mobil bankacılık. Özellikle internet bankacılığı için kullandığınız URL’nin güvenli ibaresi taşımasına dikkat etmelisiniz.

Her gün onlarca e-posta aldığımız bir dünyada e-posta güvenliğiniz oldukça önem arz etmekte. Kişisel ya da profesyonel amaçlı kullandığınız posta kutunuza düşen iletileri titizlikle incelemeli, gereksiz linklere tıklamaktan kaçınmalısınız. Spam olduğunu düşündüğünüz iletileri direkt silmeniz sağlıklı olacaktır.

 Bilgisayarınızın güncellemelerini rutin olarak yapmanız. Yazılımlarınızın güncelliği zararlı yazılımlara karşı savunmasız olmanızı engellemeye yardımcı olacaktır. Güvenlik duvarınızı aktif hale getirmek ve anti-virüs programları kullanmak da riski düşürecektir.

Tüm bunlara ek olarak onaylı veri konusuna gereken önemi göstermelisiniz. Sizden habersiz verilerinizin kullanılmasına sebebiyet veren bu unsur pek çok veri güvenliği skandalının da temelini oluşturmakta. Herkesin okumayı atladığı kullanım şartlarını ve şartlarda meydana gelen güncellemeleri mutlaka okumalısınız. Sosyal medya hesaplarınızda da hangi verilerinizin erişimine izin verdiğinizi bilmeniz daha sonradan yaşanacak durumlardan sizi koruyacaktır. Kısacası ne tür bilgilerinizin, kimlerle paylaşıldığına dair tüm ayrıntılara mutlaka dikkat etmelisiniz.

MERHABA DE!