Markalar Hangi Sosyal Medya Mecralarını Kullanıyor

4 Dk Okuma Süresi
Markalar Hangi Sosyal Medya Mecralarını Kullanıyor
Furkan Reis  13 Eylül 2018

‘Facebook Instagram ve Youtube en yoğun mecralar’

Sosyal medya artışı günden güne artış gösteriyor. Sosyal ağlar gün geçtikçe daha fazla tüketicinin hayatına girerek yer ediniyor. Tüketim alışkınlıkları ve zaman geçirdiğimiz sosyal ağlar dönemsel trendlerle ciddi değişimlere uğrayabiliyor. Tüketicilerin genel olarak dikkat süresi düşerken, rekabetin arttığı bu mecralarda onların dikkatini çekmek için harcanan efor gittikçe artıyor. Bu noktada doğru hedef kitlenin, doğru içerik ile doğru mecrada karşısına çıkmak gerekiyor. Mobil kullanım alışkanlıkları da günden güne artarken sosyal ağlarda iletişimlerimizin olmazsa olmazı oluyor. Facebook, İnstagram ve Youtube hedef kitlemizin ürün bazlı farklılaşsa da en yoğun olarak tükettiği mecralar. Yaptığımız hedef kitle analizleriyle hedef kitle ve ürün bazında mecraların yoğunluğu kendi içinde değişiklik gösterebiliyor. Dolasıyla tüm ürünlerimiz özelinde her mecranın kendi dinamiklerine özel içerik üreterek bulunduğumuz platformları en etkin biçimde kullanmaya gayret gösteriyoruz.

Sosyal medyalarını yönettiğimiz markaların her birinin hedefi ayrı. Bazıları erişim, bazıları satış bazıları etkileşim odaklı. Biz markaları faydası ile kitle talebinin örtüştüğü yere götürmeye çalışıyoruz. Reklamları topluluğu genişletmek, var olan topluluğa ulaşmak, kitlelere seslenmek ve kullanıcıdan istediğimiz davranışı (tıklama,izleme vb) almak için kullanıyoruz. Tüm bunlara bakınca iki ihtiyaç ortaya çıkıyor. Alternatifli reklam modelleri ve optimizasyona yardım edecek derin veriyi içeren yönetim panelleri. İhtiyaçlarımıza bakınca Facebook öne çıkıyor. Yönetim paneli reklam çeşitliliği ve maliyetler açısından hala lider. Facebook’ta geçirilen sürenin azalması bu harcamaları başka mecralara kaydırıyor. Payı ilk kapan Instagram. Panel tarafında sırtını facebook’a yaslıyor, maliyetler de fena değil. Ancak reklam model çeşitliliği açısından hala yeterli değil. Çok spesifik kampanyalar dışında Twitter reklamları kullanılmıyor. Yukarıda belirttiğim üç başlıkta da geride kalıyor. Linkedln benzersiz bir iş hedeflemesi yaptırıyor. Onun için de yüksek maliyet problemi baş gösteriyor.

Müşterilerimizin en kısa zamanda bize ulaşabilmeleri için önceliğimiz Twitter. Premium bir markanın ürün kalitesi kadar satış sonrası hizmetleri ile de müşterilerinin ihtiyaçlarına cevap vermesi gerektiğini biliyor ve istedikleri her zaman bizlere ulaşabilmeleri için çalışıyoruz.

Hedefimiz twitter üzerinden gelen tüm şikayet ve taleplere hızlı çözüm üretmek. Marka kimliğimizi ve stratejilerimizi ise Facebook ve Instagram hesaplarımızdan yapıyoruz. Bu mecralarda mümkün olduğunca tüketicilere dokunan yaratıcı, kaliteli ve özgün içerikler üretmeye çalışıyoruz. Eğlenceli postlar paylaşıyor yarışma ve kampanyalar düzenliyoruz. Vaillant Türkiye olarak, yaptığımız Pazar araştırma bulgularından çıkan sonuçlara göre her bir müşteri segmenti için farklı içerik ve hedeflemeler yapıyoruz. Youtube kanalımızda ise gerek iş ortaklarımızı gerek müşterilerimizi bilgilendirmek adına ürünlerimiz ve reklamlarımızla ilgili içerikler bulunuyor.

MERHABA DE!