Neden Influencer Marketing?

3 Dk Okuma Süresi
Neden Influencer Marketing?
Furkan Reis  12 Nisan 2017

Sosyal medya beraberinde kendi “celebrity”lerini de doğurdu. Kitleleri peşinden sürükleme gücüne sahip olan ve insanların satın alma kararlarına etki eden bu isimler, geride bıraktığımız birkaç yıldır markaların ve ajansların yakın takibinde oldu. Birçok sosyal medya kampanyasında en önemli pazarlama unsuru görevini üstlendiler. Markaların ürün lansmanlarında, özel gün kampanyalarında hep ilk akla gelen yöntem olarak influencer marketing kullanıldı. Peki, influencer marketing’i bu kadar popüler yapan sebepler nedir? Markalar neden influencer’larla iş birlikleri yapmalıdır?

Influencer marketing’in bu kadar tutulmasında en önemli unsur doğrudan reklamdan daha “organik” olması. İnsanların bir rol model ya da trendsetter olarak gördüğü influencer’ların önerdiği ürünlere daha sıcak bakmaları, gerçek bir kullanıcı deneyimi gibi hissettikleri için ürünü satın alma kararında etkilenmeleri buna neden olarak ilk sırada gösterilebilir.

Bir diğer unsur ise marka elçiniz olarak görev yapan influencer’ların yüksek sayıda takipçileri sayesinde çok fazla insana ürün ya da hizmetinizin tanıtımını yapabilmeleri. Doğru ürün doğru insanla bir araya geldiğinde, hedef kitlenizi kolaylıkla yakalamanız oldukça kolaylaşacaktır.

Pazarlama maliyetlerinizi optimize etmeniz açısından da çeşitli influencer iş birliklerinden yararlanabilirsiniz. Konvansiyonel pazarlama kampanyalarından çok daha az maliyetle, yine geleneksel kampanyalardan çok daha organik bir etkileşim yakalamanızı sağlayan bir tanıtım yapmanız mümkün olacaktır.

Influencer marketing trendi yükselişe geçtiğinden bu yana doğru isim birlikteliklerinden çok güzel projeler ortaya çıktığını zaman içerisinde gözlemledik. Yurtdışında ve Türkiye’de case olarak incelenen pek çok örnek oldu. Markanın bilinirliğini oldukça artıran veya markayla birlikte yükselen isimler bu yükselişlerini sürdürdü. Instagram gibi mecralarda sponsorlukların veya iş birliklerinin belirtilmesine yarayan güncellemeler gelmesiyle de bir pazarlama yöntemi olarak meşruluğu artmış oldu.

Oyun sektörü, moda, makyaj, seyahat, yemek, sağlıklı yaşam ve spor gibi akla gelebilecek her alanda öne çıkan isimlerle kurgulanan sosyal medya kampanyaları hız kesmeden devam edecek gibi duruyor. Kısacası markanız için en doğru ismi ya da isimleri doğru kreatifle birleştirmek için tam zamanı!

MERHABA DE!