Sosyal Medya Yönetimi ile Sınırları Aşmak

7 Dk Okuma Süresi
Sosyal Medya Yönetimi ile Sınırları Aşmak
Furkan Reis  18 Haziran 2018

Sosyal medya yönetiminde sınırları aşmak

Cross border e-ticaret, şirketlere, fiziki bir mağaza açmaksızın yurt dışına açılma fırsatı veriyor. Sınır ötesi ticaret her geçen gün daha çok tercih edilen bir iş modeli halini alıyor. Bu birçok yönden faydalı olan model belirli ihtiyaçları da doğurdu.

 

E-ticaret üzerinden farklı ülkelerde faaliyet göstermek, ihracat yapmak, o ülkelerde yerelleşme anlamına geliyor. Pazarda yer edinmek için işletmeyi, markayı o ülkenin insanlarına tanıtmak ve sevdirmek gerekiyor. Farklı reklam modelleriyle bunu bir yere kadar yapmak mümkün fakat gerçek bağlar kurmak için en temel ihtiyaç aktif sosyal medya kullanımı.

 

Sınırları aşan bir sosyal medya iletişimi yapmak ilk başta kulağa cezbedici ve kolay gelebiliyor. Mevcut sosyal medya iletişiminin tamamını İngilizce yapmak, örneğin Facebook’un bize sağladığı olanaklarla farklı ülkeleri tek bir hesap üzerinden hedeflemek ve o ülkelere erişmek pratikte mümkün. Peki böyle yöntemlerle erişilen kitleye istenen mesajı ulaştırmak mümkün mü?

 Derin bağlar kurmak için derin düşünmek gerekli

Cross border sosyal medya yönetimi bundan çok daha fazlasını ve birçok etkenin bir arada düşünülmesini kapsıyor. Markalar ve markalar adına hizmet veren ajanslar cross border sosyal medya yönetimi yapacaklarsa bununla ilgili soruları sormalı ve bu soruların cevaplarını bilmeli.

 

Dijitalleşmeyle, kullanıcıların genel davranışları globalleşse de farklı ülkelerde yaşayan insanların günlük hayatları ve beğenileri birbirlerinden çok farklı. Türkiye merkezli sosyal medya yönetimleri sorun olarak görülebilecek birçok noktayı ortadan kaldırılıyor ve markanın potansiyel müşterileriyle köklü bağlar kurmasına vesile oluyor.

 

Neleri düşünmek gerekli?

En çok satış yapılan ülkelerde yaşayan kitlelere ulaşmak için öncelikle o ülkelerin davranışlarına uygun sosyal medya stratejileri belirlenmeli. Biz bunu en verimli şekilde yapmak için ilgili ülkede yaşamış, eğitim veya çalışma hayatına Türkiye’de devam eden, ülkesiyle bağları kuvvetli, belirli aralıklarla ülkesini ziyaret eden uzmanlarla çalışıyoruz. Çünkü her ülke hesabı, o ülkenin dilini, geleneğini, özel günlerini, ilgi alanlarını ve hassasiyetlerini bilen kişiler tarafından yönetilmeli.

 

Bu yöntem, iletişimin tek bir merkezde toplanmasını, ana bir stratejiyle yerelleştirilerek dünyaya yayılmasını sağlıyor. Operasyon bu yöntemle yalın bir hal alsa da cevaplanması gereken birçok soru var.

 

  • Hangi mecrada olacaksınız?

 

Mecra seçimi ve analizi çok önemli. Markanın hangi platformlarda iletişim yapacağına çok iyi karar vermesi gerekir. Örneğin, Türkiye’de faaliyet gösteren bir kozmetik markasının ana mecrası tabii ki Instagram olmalı. Peki aynı marka Çin’e ihracat yapıyorsa platformu yine Instagram mı olmalı? Çin’de kadınların güzellik markaları için buluştuğu platform Xiaohongshu. Çin tüketicisine bu markanın ürününü satabilmek için bu platformada olmak gerekiyor.

 

  • Mecrayı nasıl kullanacaksınız?

 

İçerik iletişimi e ticareti desteklemek için çok büyük bir güç. Yurt dışına açılan markalar eğer iletişimleri için iyi analiz yapmıyorsa bu işletme için risk olur. O ülkede yaşayan tüketicinin kullanım alışkanlıkları nedir, kendisine nasıl hitap edilmesinden hoşlanır, o kişi nasıl bir tonda hangi etkilenir hepsinin analizini yapmak gerekir. Sonra o ülkenin gündeminin bilinmesi gerekir, gündemin geliştiği mecraların günlük olarak takip edilmesi gerekir. Hem o ülkede neler olup bitiyor takip edilmeli hem de o ülkede marka hakkında ne konuşuluyor bilinmeli. Dijital dünyanın hızına eşlik etmek için takip ve dinleme araçlarını her zaman kullanmak gerekli.

 

  • Reklam stratejisi ne olacak?

Herkes platformların reklam araçlarını kullanabilir. Mecralar bu araçları kolaylıkla kullanabileceğimiz şekilde tasarlıyor. Ama bu işi en iyi şekilde yapmak için araçları tecrübe ile yönetmek gerekiyor. Hedefleme kullanıcı alışkanlıkları çok iyi analiz edilerek yapılmalı.

 

Sosyal mecralardaki hedeflemelerde rakipleri hedeflemek, dil, cinsiyet seçimi yapmak ve ülkeleri seçmek asla yeterli değil. Bütçeyi verimli kullanmak için üzerine çok düşünülmüş, analizi yapılmış bir hedeflemeniz olması gerekir. Mesela bir erkek parfümü markasının iletişimi, Youtube’da popüler bir çizgi filmin videolarına reklam vererek yapılabilir. Kadınların erkekler için alışveriş yaptığı, kadınların günlük hayatın telaşında çocuklarını sakin tutmak için Youtube’da çizgi film videoları açtıkları, videoda çıkacak reklamı görecekleri veya duyacakları hesap edilebilmeli.

 

  • Müşteri ilişkileri nasıl olmalı?

Tüm yurt dışı iletişimlerle hedeflenen kitleye ulaşıldığında müşteri ilişkileri yönetimi devreye giriyor. Olumlu yorum yapan bir takipçiye verilecek cevap dahi farklı olmalı. Örneğin Türkiye’de bir takipçiye teşekkür edip gülen bir emoji eklenebilir. Aynı iletişim Fransa’da yapılıyorsa kalp emojisi eklemek gerektiği çünkü orada en çok bu emojinin kullanıldığı bilinmeli.

 

  • Raporlama & analizler

Yapılan her iletişim ölçülebilir olmalı ve raporlanmalı. Raporlar stratejinin şekillenmesi ve gelişmesi için en önemli etkenlerden. Bu kapsamda bir iletişim için birçok kaynağa ve veriye erişim ihtiyacı da var. Global veriler, ülkelere dair dijital gelişmeler düzenli olarak takip edilmeli

 

  • Influencer marketing

Influencer marketing, müşterinin günlük hayatına dahil olabilmek ve satın alma kararlarını yönlendirmek için iletişimlerimizin önemli bir parçası. Müşteri ile duygusal bağ kurmanın en etkili yolu. Hangi ülkede bu iletişim yapılacaksa, o ülkenin Influencerlarının güçlü olduğu mecraları seçmek gerekiyor. O ülkenin popüler kişilerinin seçilmesi ve o ülkenin alışkanlıklarına uygun kurgular belirlenmeli. İş birliği süresince Influencer sadece proje kapsamında değil, tüm yönleriyle o ülkenin gündemi dahilinde takip edilmeli.

 

Ticareti yurt dışına taşımak büyük bir adım. Pazarı tüm yönleriyle analiz etmek, insan faktörünü ön planda tutmak ve bu adımı atarken seçilen iş ortakları alınan riskin seviyesini belirliyor.

MERHABA DE!