Sosyal Medyada Krizi Yönetebilmek

3 Dk Okuma Süresi
Sosyal Medyada Krizi Yönetebilmek
Furkan Reis  19 Ocak 2018

Sosyal medya kriz yönetimi için hem en iyi hem de en kötü mecra olabilir. Kriz yönetiminde önemli unsurların başında zamanlama gelmektedir dersem yanlış olmaz. Kriz henüz büyümeden önce sosyal medyadan müdahale etmek sıklıkla olumlu sonuç verir, ancak yapılan bazı hatalar sosyal medyanın krize yanlış etki etmesine sebep olur. Peki, kitlelerin büyük tepkileriyle karşılaşmadan, marka algısı zarar görmeden krizi yönetebilmek için neler yapılmalı?

Öncelikle sosyal medya iletişim stratejiniz kapsamında nasıl iletişim planınız varsa mutlaka kriz iletişimi için bir planınız da olması gerekli. Yaşanabilecek durumları göz önünde bulundurup hamlelerinizi adım adım planlamak sizi hazırlıksız yakalanmaktan kurtaracaktır.

Zamanlama her şeydir! Sosyal medyanın hızlı hatta anlık temposuna ayak uydurmak gerektiğini söylememe gerek yok sanırım. Bir krizi yaşamadan engellemek için zamanı iyi kullanmanız hayati öneme sahip. Kritik anlarda yapılacak ufak ama hızlı müdahaleler çok daha büyük hasarlar almaktan sizi kurtaracaktır.

Herhangi bir krizle karşılaşma ihtimalini minimuma indirmek için gereken kontrolleri yaptığınızdan da ayrıca emin olmalısınız. Paylaşılacak içeriklerin gündeme uygunluğunu kontrol etmek oldukça önemli. Sosyal medya mecralarınıza gelen yorumları ve mesajları da titizlikle değerlendirmelisiniz.

Kontrollerinizi gerçekleştirdiniz ancak sorunları engelleyemediniz. Bu noktada yaşanan durumu samimi bir yaklaşımla ele almak ve telafi yoluna gitmek oldukça önemli. Krizi yönetip yönetemediğiniz bu aşamada ortaya çıkacaktır. Yaşanan durumun nedenleri ve telafi etmek için yapılacaklar insanlara samimi ve yalın biçimde izah edilmelidir.

Sosyal medya her an gelişen, değişen kısacası yaşayan bir organizmadır. Bunun farkındalığıyla birlikte atılacak adımlar iyi bir sosyal medya iletişimi ve kriz yönetimi konusunda sizi donanımlı kılacaktır. Yönergelerinizin hazır olması, iletişim planlarınıza uygun hareket etmek ve gerekli kontrolleri sağlamak sizi büyük oranda güvende tutacaktır. Tüm bunlara rağmen yaşanacak durumlarda da olayı samimiyetle ele alıp, çözüm yoluna gitmek yapılması gerekendir.

MERHABA DE!